درباره نویسنده

مهدی میناخانی

من «مهدی میناخانی» روان‌درمانگر تحلیلی هستم و در این وب‌سایت، درباره‌ی روانکاوی و رواندرمانی می‌نویسم. در بخش «درباره‌ی من» اطلاعات من، از جمله راه‌های تماس را به دست خواهید آورد. برای رزرو وقت لطفاً ایمیل (minakhany@yahoo.com) بزنید، طی 24 ساعت پاسخ خواهم داد.

2 Comments

 1. 1

  حجی

  سلام. سپاس از اشارات خیلی خوب متن شما.
  بدون عنایت به بعد علمی یادداشت، به‌نظر می‌رسد یک مشکل جدی منطقی به این متن وارد است. شما پایۀ اصلی تخطئۀ دوگانۀ درون‌گرائی-برون‌گرائی را برداشت غلط عامه و سوءاستفاده‌های صورت‌گرفته از این دوگانه عنوان کرده‌اید. چه این‌که خودتان بهتر می‌دانید در آزمون‌های رایج MBTI و مانیفست‌های آن‌ها تقسیم‌بندی مطلقی و تک‌بعدی انجام نشده و فقط به میزان درون‌گرائی و برون‌گرائی بروز داده شده در آزمون وزن‌دهی می‌شود. یعنی اصولاً مضراتی که جنابعالی برشمردید، در نحوۀ به کارگیری و تفسیر این آزمون‌ها دیده می‌شود و اصل این تقسیم‌بندی بری از این اشکالات است.

  پاسخ
  1. 1.1

   مهدی میناخانی

   ممنونم.
   نه از قضا ایراد اصلی من به همین تقسیم‌بندی در بین متخصصان روانشناس و روانپزشک و نظریه‌پردازان در این حوزه است. تمام بحث سر این است که ساختار روان را نمی‌شود بدین شکل تقسیم‌بندی کرد و ساده‌انگارانه است که یک نفر را در چنین تقسیم‌بندی‌هایی گنجاند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی مطالب این وب‌سایت متعلق به نویسنده‌ی آن است. کپی‌برداری از مطالب با ذکر منبع مانعی ندارد.